Bez druhej práce to nejde
Východisko z nelichotivej finančnej situácie vidia ľudia v druhom príjme, ktorý dopĺňa ten hlavný. Nedostatočnú výplatu často riešia aj prácou v nadčasoch. Podľa výsledkov opytovania podstatná časť respondentov by sa bez nej poriadne neuživila. Až 35 % z nich uvádza, že odmeny za nadčasy sú výraznou súčasťou ich príjmov, pre ďalších 51 % znamenajú vylepšenie príjmov.
„Skúmali sme aj to, čo zamestnancov robí spokojnými. A sú to predovšetkým dve veci - jednak ohodnotenie, v prvom rade, samozrejme, finančné, ale aj slovné. A po druhé možnosť rozvoja a kariérneho rastu. V oboch oblastiach, v mzdách aj vo vnútrofiremnom vzdelávaní, ktoré umožňuje rozvoj zamestnancov, majú slovenskí zamestnávatelia rezervy,“ uzavrel analytik Dombrovský.
Mzdy rástli najpomalšie z V4
Andrej Martiška, analytik Tatra banky
V prvom rade treba povedať, že ide o prieskum a odpovede v ňom môžu odzrkadľovať subjektívne vnímanie toho, čo to znamená vedieť vyžiť z výplaty. Rôzni ľudia môžu považovať rôzne kategórie výdavkov za nevyhnutné pre vyžitie. Faktom však je, že mzdy na Slovensku rástli v ostatných rokoch pomalšie ako v okolitých krajinách V4 a platí to obzvlášť o čistých mzdách, ktoré znižuje relatívne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku. Obdobie vysokej inflácie prinieslo rast nákladov vo všetkých oblastiach, Slovensko patrilo ku krajinám s najvyšším rastom cien potravín. To je položka, ktorú pociťuje každá domácnosť. V súčasnosti už vidíme aj rast reálnych miezd, teda rast miezd po očistení o infláciu, avšak mzdy dobiehajú vždy za infláciou s oneskorením. Trvá nejaký čas, kým sa väčšina domácností vráti na predchádzajúcu úroveň kúpnej sily.