V ktorých krajinách má toto povolanie vyšší spoločenský status?
Bol som v škandinávskych krajinách, v Nórsku a Dánku aj v USA. Farmár bol v očiach ľudí ten, na ktorého sa môžu obrátiť. Keď bolo veľa snehu, bol prvý, kto ho prišiel odhŕňať. Keď bola spoločenská udalosť a bolo treba navoziť drevo na vatru, navážal to farmár. Obce ho potrebovali a zároveň mu dávali najavo, že je vítaný.
Ako vás vnímajú na Slovensku?
Veľa ľudí na Slovensku si až počas korony uvedomilo, že potraviny samovoľne v regáloch nevznikajú a niekto ich musí dopestovať. Za posledné roky sa pohľad ľudí pozdvihol. Ale stále niekde v menších obciach, v prímestských oblastiach, kde vzniká nová zástavba, nové biele domy, býva farmár vytláčaný. Užitočná by bola symbióza medzi farmármi a novousadlíkmi.
Mnohí nechápu, prečo poľnohospodári protestujú. Vidia drahé traktory s klimatizáciou, dokonca minister povedal, že dnes už môžete prísť v obleku do traktora a popri práci pozerať filmy.
Farmár je v nelichotivej situácii. Je jediný článok v ekonomike, ktorý všetko kupuje v maloobchodných cenách, ale predáva vo veľkoobchodných. Je pod tlakom, tlačia ho ceny, splátky lízingu. A potom príde nová politická regulácia. Ak je zmena kritická, niektorí farmári aj skončia. Preto vznikajú protesty, aby sme zdvihli ruku a povedali, kde je problém. Okrem toho tie drahé stroje sú nakúpené na lízing, moderne vybavené sú preto, aby v nich človek vydržal dlhšie pracovať.