Zlí zberači
Zberači sa tiež často správajú nevhodne. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase čo najviac lesných plodov, používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú prírodu. „V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a pomáha tvorbe humusu, si vyšliapu chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie,“ uvádza rezort životného prostredia s tým, že nechávajú po sebe aj odpad. Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov vrátane hlucháňa hôrneho či medveďa hnedého.
„Zberači tiež za sebou zanechávajú neraz množstvo odpadkov. Lesné plody majú pritom nasýtiť predovšetkým pôvodných obyvateľov lesa. Nadmerným zberom lesných plodov prichádzajú živočíchy o prirodzenú potravu, častým dôsledkom je aj neželaná kolízia či snaha zvierat zaobstarať si potravu v iných lokalitách. Samotným zberom neraz poškodzujú aj iné rastliny. Nezriedka sa pohybujú aj mimo turisticky značených chodníkov, čo neraz súvisí i s rizikom lesných požiarov,“ vysvetľuje ďalej zelený rezort.
Hygienické riziká
Nie každá čierna bobuľka je čučoriedka. „Známe sú aj prípady zámeny za jedovaté vranie oko štvorlisté. Na otravu stačí pár bobuliek zamiešaných vo vedierku čučoriedok. Rovnako hygienické podmienky a kvalita takto predávaných plodov, vystavovaných v plastovom vedierku popri ceste, často na slnku aj niekoľko dní za sebou, sú diskutabilné. Plody sú často zbierané do rôzneho stupňa špinavých plastových nádob od farieb, oleja a iných ‚fajnôt‘ a až potom sú presypané do tých ‚čistých‘, a to sa nezmieňujeme o tom, čo s nimi zberači robia, aby sa pekne leskli. V prípade, že ide o huby, je zdravotné riziko ešte väčšie,“ varujú zástupcovia Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.