Pri dlhšom pobyte vonku sa radšej natrite
Revidované austrálske usmernenia vyvolali u ľudí diskusie o výhodách nenatierania sa opaľovacím krémom. Tie sú však určené len ľuďom s tmavšou pokožkou, aby sa u nich zvýšil príjem vitamínu D. Veľká skupina Austrálčanov však zostáva k tomuto prístupu skeptická, pričom sa odvoláva na nepopierateľnú súvislosť medzi UV žiarením a rizikom rakoviny kože.
Doktorka Diya Mutasim z Univerzity v Cincinnati uznáva, že vystavenie sa slnečnému žiareniu bez opaľovacieho krému má určité výhody - najmä pre syntézu vitamínu D aj zlepšenie nálady. Hovorí, že krátke náhodné vystavenie sa slnečnému žiareniu, ako napríklad prebehnutie z domu do auta, by použitie opaľovacieho krému vyžadovať nemuselo. Pri dlhšom pobyte na slnku sa však rozhodnutie o tom, či sa natriete „opaľovákom“, alebo nie, stáva viac diskutabilným.
„V konečnom dôsledku ide o nájdenie rovnováhy medzi rizikami a prínosmi,“ hovorí Dr. Ungar. Mutasim upozorňuje, že akékoľvek známky začervenania alebo opálenia pokožky by sa mali považovať za indikátory poškodenia pokožky slnkom. Zdôrazňuje tiež, že faktory ako oblačnosť, denná doba a pigmentácia pokožky jednotlivca významne ovplyvňujú rýchlosť, akou môže dôjsť k poškodeniu pokožky slnkom.
Podľa jej pozorovaní ľudia s veľmi svetlou pokožkou niekedy nevydržia bez ochrany na slnku viac ako päť minút, zatiaľ čo ľudia s tmavšou pokožkou by mohli bez problémov vydržať až 40 minút. Pri plánovaní dlhšieho pobytu na slnku dermatológovia odporúčajú používať vodoodolný opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30. Toto odporúčanie by malo zabezpečiť primeranú ochranu pokožky pred UVA aj UVB žiarením. Skutočná ochrana pred slnečným žiarením sa môže u každého jednotlivca líšiť v závislosti od typu jeho pokožky, typickej úrovne vystavenia slnečnému žiareniu a zdravotných aspektov.