Reakcii domácich odbojových skupín na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie vtedajšej Slovenskej republiky predchádzali významné prípravy. Bola to práve česko-slovenská exilová vláda, ktorá v Londýne v roku 1943 vytvorila Vianočnú dohodu.
Program ilegálnej Slovenskej národnej rady znel jasne - zvrhnúť moc Jozefa Tisa a odstrániť všetky fašistické, rasistické a totalitné zložky v Slovenskom štáte. Víťazným koncom by bolo začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.
„Začnite s vysťahovaním!“
„Akciu spustil už legendárny pokyn, ktorý vydal Ján Golian večer 29. augusta 1944“, vysvetľuje Luboš Krčil, riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK. Na znamenie Goliana, podplukovníka generálneho štábu slovenskej armády, sa začala písať história Slovenska. Povstalecké jednotky zvádzali boje s Nemcami, ktorí sa snažili o obsadenie dôležitých miest na ich území.
Nemci odzbrojili aj väčšinu Východoslovenskej armády, ktorá mala byť kľúčovou silou SNP. Po 60 dňoch sa v noci z 27. na 28. októbra podarilo nepriateľským silám zvíťaziť. Hlavný veliteľ Rudolf Viest vydal rozkaz na ústup do hôr, armáda prešla na partizánsky spôsob boja. Časť jednotiek sa v horách snažila odolávať nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945.
Tisíce vojakov na oboch stranách
Slovenské národné povstanie sa rozšírilo v 30 okresoch stredoslovenského regiónu. Zúčastnilo sa ho 60.000 slovenských vojakov, 18 000 partizánov a vyše 30 národov a národností zo štyroch kontinentov. Za obeť padlo 10 až 15-tisíc povstalcov. V mene Nemecka bojovalo 40.000 vojakov, Domobrana (protiváha k 1. československej armáde) a Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy.
SNP si pripomíname dodnes
Napriek porážke malo pre nás Slovenské národné povstanie dôležitý politický význam. Získali sme nezávislú politiku v rámci spoločného štátu s Čechmi, ako aj rešpekt spojencov bojujúcich proti Hitlerovi. Vypuknutie Slovenského národného povstania nám dodnes pripomína architektúra nesúca silný odkaz. „Významným spomienkovým miestom je Pamätník SNP v Banskej Bystrici, kde sa každoročne konajú oficiálne oslavy, ktoré zdôrazňujú jeho význam pre slovenskú históriu v boji za slobodu a demokraciu. Vydaním výročnej razby chceme vzdať poctu tejto dôležitej udalosti aj my“, poznamenáva Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa.
Získajte ZADARMO exkluzívnu razbu k 80. výročiu SNP
Nech už ste ostrieľaným numizmatikom či veľkým nadšencom histórie, môžete získať výročnú razbu SNP ZADARMO. Zaplatíte len poštovné a balné vo výške 4,90 €. Túto jedinečnú ponuku sprostredkuje Moja mincovňa SK, ktorá je výhradným distribútorom Tatra mincovne v Slovenskej republike. Viac sa dozviete na stránke www.razbazadarmo.sk alebo na telefónnom čísle +421 2 9999 0990.