V Prezidentskom paláci je žiadosť vlády už od februára tohto roka. Prezidentke Zuzane Čaputovej sa nominant Pavol Gašpar nepozdával. Vyriešenie tejto otázky preto nechala na svojho nástupcu. Peter Pellegrini je v úrade dva mesiace a zatiaľ sa nič nedeje. Kancelária prezidenta túto tému nekomentuje. „Keď to bude aktuálne, zaujmeme stanovisko,“ odpovedala hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková na otázku, či a kedy vymenuje hlava štátu Gašpara do funkcie.
Čo si hovoria siskári
Pavol Gašpar, syn bývalého policajného prezidenta a poslanca za Smer Tibora Gašpara, v súčasnosti vedie SIS z pozície námestníka. Postarala sa o to vláda po tom, ako ho Čaputová odmietla uviesť na riaditeľskú stoličku. Kabinet vtedy zmenil štatút SIS a Gašpar sa v marci stal námestníkom s kompetenciami riaditeľa.
Všetci čakali, že nový prezident nebude mať s jeho vymenovaním problém, no stále sa tak nestalo... Po dvoch mesiacoch čakania sa v tajnej službe množia rôzne teórie, prečo nedošlo k zmene.
Podľa informácií Nového Času jedna z nich hovorí, že Pellegrini môže uvažovať aj o námestníkovi Tomášovi Rulíškovi, ktorý SIS viedol po odstúpení Michala Aláča. Rulíšek si údajne našiel cestu k prezidentovi, pričom v SIS pracuje viac ako 20 rokov. Odborníci ho považujú za skúseného spravodajcu.
Siskári špekulujú aj o tom, že Pellegrini drží takto Roberta Fica za golier ako odplatu za to, že podporil Andreja Danka (SNS) v jeho ambíciách byť šéfom NR SR, hoci tento post patrí Hlasu. Po dovolenkách by sa obe veci mohli stať predmetom rokovaní medzi koaličnými stranami. Najpravdepodobnejšou možnosťou má byť to, že prezident nechce pôsobiť ako predĺžená ruka Fica, ani ako prezident na jedno použitie a preto si dáva načas.
Rozhodne sa v septembri?
Nový Čas oslovil zástupcov koaličných strán s otázkou, čo si o odklade vymenovania Gašpara myslia. „Neviem o tom, že by menovanie riaditeľa meškalo. Téma sa má riešiť v septembri, tak sa vyrieši v septembri. Nemám žiadnu informáciu, že by to bol problém,“ povedal Erik Kaliňák zo Smeru. Podpredseda SNS Milan Garaj nevie, či sa tým národniari zaoberali. „Už dlhšie som preč a telefonicky ma nikto s touto vecou nekontaktoval,“ vyhlásil.
Podpredseda parlamentného výboru na kontrolu SIS Samuel Migaľ z Hlasu tvrdí, že prezident Pellegrini neodložil vymenovanie Gašpara bokom do šuflíka. „Viem, že na tom pracuje. Prezident nemá stanovenú časovú lehotu, dokedy musí nominanta vlády vymenovať,“ reagoval Migaľ.
Pripomenul, že ak by nastal nejaký problém s riaditeľom SIS, poslanci jeho výboru sa tomu nemôžu venovať. „Výbor zablokovala jeho bývalá predsedníčka Mária Kolíková zo SaS. Vedela, že môže dôjsť k jej odvolaniu a nikoho nepoverila jej zastupovaním,“ vysvetlil poslanec. Koaliční poslanci teraz čakajú, kým opozícia nepríde s menom Kolíkovej nástupcu.
Ide o handlovanie
Radoslav Štefančík, politológ
Nevymenovanie Pavla Gašpara súvisí so sporom SNS a Hlasu o post šéfa parlamentu. Ide o handlovanie s verejnými funkciami. Je to spôsob, ako vytĺcť politický kapitál a mať z toho mocenské výhody zo strany Hlasu, a rovnako aj na strane druhej, čiže Smeru. Netreba zabúdať na to, že Pellegrini v minulosti vyjadril pochybnosti k osobe Tibora Gašpara. Jeho syn nemá patričnú kvalifikáciu na to, aby viedol SIS. Potom tajnú službu môže riadiť jeho otec. Prezident teraz vyjadruje antipatie voči Tiborovi Gašparovi. Nakoniec sa však nejakým spôsobom určite dohodnú. Podľa mňa zvíťazí pragmatický prístup.
Je to neštandardné
Radovan Bránik, bezpečnostný analytik
Je to neštandardná situácia. Odkladanie vymenovania nemá žiadny zmysel. Buď to mal prezident zamietnuť, alebo schváliť. Odklad je problém predovšetkým pre partnerské zahraničné služby. Je to signál, ktorý nepomáha dôveryhodnosti nielen povereného námestníka, ale aj celej služby. Partnerské služby potrebujú zdieľať množstvo informácií, získavať ich, potrebujú, aby bol zachovaný štandard. Doterajší námestník má pre nich nejasný status. Výsledkom môže byť zníženie ochoty zdieľať informácie zo strany zahraničných služieb.