Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR vo svojom vyhlásení citovanom tlačovou agentúrou KCNA uviedlo, že vpád ukrajinskej armády na územie Ruska je výsledkom "protiruskej konfrontačnej politiky USA", ktorá tlačí svet na pokraj tretej svetovej vojny. KĽDR súčasne kritizovala Spojené štáty za to, že "bábkovému režimu" na Ukrajine poskytli "astronomické" objemy smrtiacich zbraní.
Severná Kórea vlani výrazne zlepšila svoje vzťahy s Ruskom, konštatovala agentúra Reuters. Stalo sa tak zásluhou stretnutia vodcov oboch štátov - Kim Čong-una a Vladimira Putina -, ktorí si sľúbili užšiu spoluprácu vo všetkých oblastiach. Okrem toho v júni Kim a Putin podpísali v Pchjongjangu pakt o komplexnom strategickom partnerstve, ktorý zahŕňa aj vzájomnú dohodu o spolupráci pri obrane.
Južná Kórea, Ukrajina a Spojené štáty pred časom prišli s podozrením, že Severná Kórea dodáva Rusku delostrelecké granáty a rakety, ktoré potom ruská armáda používa vo vojne rozpútanej vo februári 2022 proti Ukrajine. Severná Kórea a Rusko tieto obvinenia popreli.
O tom, že ruská armáda pri útoku na Ukrajine použila severokórejskú muníciu, hovoril naposledy túto nedeľu aj šéf vojenskej administratívy Kyjeva Serhij Popko, keď uviedol, že Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou použilo balistické rakety severokórejskej výroby. Agentúre Reuters sa však nateraz z nezávislých zdrojov nepodarilo overiť typ rakiet použitých pri útoku na Kyjev.