Tretia udalosť sa týka veliteľov ruských jednotiek, ktorí boli počas okupácie Kyjevskej oblasti v marci 2022 údajne zapojení do popráv, mučenia, sexuálneho násilia a rabovania.
Podľa medzinárodného trestného práva je možné, aby štát vyšetroval určité trestné činy, ktoré boli spáchané v zahraničí. Ide o zásadu všeobecnej jurisdikcie, podľa ktorej by vojnoví zločinci nemali nájsť bezpečné útočisko nikde na svete.
Vyhlásenie "nežiaducej organizácie" v Rusku sa rovná zákazu. Od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 Rusko vyhlásilo mnohé ustanovizne za nežiaduce organizácie vrátane nadácií a medzinárodne uznávaného Nemeckého historického inštitútu (DHI).
V júli podala CFJ spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami žalobu na Výbor OSN pre ľudské práva, v ktorej obvinila Rusko z porušovania ľudských práv Ukrajincov zabitých pri raketovom útoku na mesto Vinnycia v roku 2022, dopĺňa tlačová agentúra AFP.
Ruská generálna prokuratúra začiatkom augusta zakázala ako "nežiaducu" nemeckú prodemokratickú Nadáciu Konrada Adenauera (KAS) a v júli urobila to isté s webovým denníkom The Moscow Times.
Štatút "nežiaduceho" núti organizácie zrušiť v Rusku všetky aktivity a znamená, že Rusi, ktorí pre ne pracujú, financujú ich alebo s nimi spolupracujú, môžu byť taktiež stíhaní.