Na utorňajšiu správu týždenníka Politico upozornil spravodajca TASR. Politico pripomenul, že v pondelok sa v Bruseli stretli zástupcovia Európskej komisie (EK) a európskych zdravotníckych úradov, aby prediskutovali reakciu EÚ na epidémiu choroby mpox. Hovorca EK pre médiá potvrdil, že Únia očakáva viac "importovaných prípadov" opičích kiahní po tom, ako prvé ochorenie nahlásilo Švédsko.
Skupina zdravotných expertov dospela k záveru, že nie je potrebné začať s hromadným očkovaním proti mpoxu v Európe. Zdravotnícke orgány EÚ hodnotia šancu na masové rozšírenie opičích kiahní v Európe ako nízku, lebo choroba sa šíri skôr priamym fyzickým kontaktom než vzduchom, ako je to v prípade covidu.
Žiadna členská krajina EÚ zatiaľ neoznámila cestovné obmedzenia kvôli opičím kiahňam, hoci Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) odporučilo cestujúcim do postihnutých oblastí zvážiť očkovanie.
Politico zdôraznil, že mpox môže byť smrteľný. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vyhlásila globálnu zdravotnú pohotovosť v reakcii na šírenie obzvlášť nebezpečného kmeňa clade I. Ten má horší priebeh ako kmeň clade II, ktorý sa celosvetovo rozšíril v roku 2022. Medzi najrizikovejšie skupiny pacientov patria deti, ktoré umierajú rýchlejšie ako dospelí.
Dilema EÚ tkvie v tom, že ak si nechá súčasné zásoby vakcín proti mpoxu, nepomôže tým Afrike, pričom len Konžská demokratická republika (KDR), ktorá má 99 miliónov obyvateľov, žiada desať miliónov dávok, a ak pomôže Afrike, môže oslabiť svoju reakciu rýchlej pomoci.