Rýchly rast jeho populácie vyvoláva u obyvateľov obavy o zdravie. Moderátor Šimon Žďársky sa v Diskusnom klube rozprával s vedkyňou Viktóriou Čabanovou nielen o tom, ako sa proti tomuto hmyzu dokážeme chrániť.
Prezimoval u nás komár tigrovaný. Máme sa báť? Spôsobí zmena klímy, že u nás budú tropické ochorenia bežné?
Práve invázne komáre vedia prenášať veľa vírusov, a teda aj také, ktoré sa tu predtým nevyskytovali. Sú to napríklad exotické vírusy ako dengue, zika či chikungunya. Tieto vírusy sa u nás nevyskytovali, keďže naše bežné druhy komárov ich nevedia preniesť. Práve tento ázijský komár tigrovaný je veľmi dobrý prenášač, a keď sa niekde usídli, hrozí riziko, že sa tam budú šíriť spomínané vírusy, čo sa stalo aj v južnej Európe.
To znamená, že komáre by sme mali mať len slovenské a žiadne iné?
Aj naše komáre vedia prenášať vírusy. Napríklad západonílsky vírus prenášajú naše domové komáre, ide o druh komára Culex pipiens, ktorý je najbežnejším druhom na Slovensku. Najčastejšie ho chováme v záhradách. Nedá sa preto povedať, že naše komáre sú najbezpečnejšie a tie druhé sú nebezpečné. Ale, samozrejme, väčšie riziko je, keď sa k nám dostanú exotické druhy komárov.