Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.08.2024 12:00 | Správy | Politika
Foto

Revolúcia v školstve: Drucker predstavil veľké zmeny! Na TOTO sa pripravte

Reforma, aká tu dlho nebola! Bez veľkej PR kampane, ktorá by niečo vopred ohlasovala, predstavil minister školstva Tomáš Drucker zásadné zmeny v rezorte. Dotknú sa škôlok, stredného školstva, učiteľov, ako aj všetkých dospelých, ktorí si budú chcieť doplniť vzdelanie.

Garancia štátu voči zamestnancom je dôležitá

Otvoriť galériu
Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku

To, že materské školy konečne prechádzajú do preneseného výkonu, je aj zásluhou odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Usilujeme sa o to, aby osobné náklady všetkých zamestnancov prešli pod štát, a teraz sa to aspoň čiastočne podarilo s materskými školami. Garancia štátu voči zamestnancom v školstve je veľmi dôležitá. Potrebné však je, aby štát prebral garanciu osobných nákladov všetkých zamestnancov, nielen v materských školách. Čo sa týka kompenzačného príplatku, odborový zväz školstva nesúhlasí s jeho zavedením v súčasnej podobe. Regionálne a kompenzačné príplatky, ktoré sa teraz navrhujú, sú nedostatočné - 135 eur v Bratislavskom kraji, najnižšie iba 30 eur v Prešovskom kraji. Takéto sumy nezlepšia životnú úroveň zamestnancov v školstve, ani im neumožnia vyhnúť sa hľadaniu ďalších zamestnaní. Jediným riešením je výrazné navýšenie finančných prostriedkov do školstva, a to nielen na platy.

Živá konverzácia nad virtuálnu

Ján Horecký, bývalý minister školstva

- Pán minister Drucker si osvojil veľkú novelu školského zákona, ktorú som v minulosti presadzoval.  Prevzal aj nepopulárne opatrenie - zákaz používania mobilných telefónov na základných školách. Ide hlavne o vytvorenie priestoru pre deti, najmä cez prestávky na živú a nie virtuálnu komunikáciu. Ľutujem, že sa nepodarilo rozšíriť dohodu ministerstva so ZMOSom o prechode školských klubov detí (ŠKD) z originálnych kompetencií obce na prenesený výkon štátnej správy, tak ako sa to dohodlo pre materské školy. Schvaľujem aj význam celoživotného vzdelávania. Je nevyhnutné, aby zamestnanci mali možnosť doplňovať si kvalifikáciu podľa potrieb zamestnávateľov a technologického vývoja. 

späť
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: id, koch, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Marián Labuda.
Foto
Veľká pocta Mariánovi Labudovi († 73): Tetovanie legendárnej roly! Kto prekvapil odvážnym krokom?
Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin.
Trump: Musíme sa vysporiadať s Ruskom! Zaujímavé, čo udal ako dôvod
Ilustračné foto.
Zbláznil sa?! Muž v Košiciach zavolal polícii, že ide odpáliť bombu: Sila, čo neskôr priznal
Miška bolo nezvestná od 10. marca. Jej telo našiel o dva dni neskôr náhodný okoloidúci.
Váš Tip
Všetko mohlo byť inak! Podozrivý opísal, ako došlo k vražde Michaely na Filipínach: Detaily, z ktorých tuhne krv v žilách
Pellegrini reagoval na tragický nočný požiar vo Veľkom Šariši.
Foto
Prezident Pellegrini o smrti štyroch malých detí vo Veľkom Šariši: Je to bolestivá tragédia!
Jurajova priateľka Angelie sa vo svete modelingu rozhodne nestratí.
Slafkovského priateľka zhodila šaty: Sexi Angelie ukázala luxusné krivky!
Sústrasť vyjadril na sociálnej sieti aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
AktualizovanéFoto
Škoda po požiari vo Veľkom Šariši je obrovská: K tragédii sa vyjadril aj Šutaj Eštok
Americký prezident Donald Trump.
Krok Trumpa, ktorý sleduje celý svet: Aha, čo americký prezident plánuje
Brad Pitt je známy lámač ženských sŕdc.
Foto
Brad Pitt ako princ William? Známa kráska prehovorila, aké to bolo chodiť so slávnym hercom
2005. Fajtová bola hovorkyňa Vladimíra Mečiara.
Foto
Mečiarova exhovorkyňa Fajtová: Boj o deti s trénerom reprezentácie! Zúfalá mamička je na dne
V Pásme Gazy platilo od 19. januára prímerie, ktoré pozastavilo viac ako 15 mesiacov trvajúcu vojnu medzi Izraelom a Hamasom.
Brutálny útok Izraela! Zahynuli desiatky ľudí, predovšetkým ženy a deti
Súboj Slovensko - Slovinsko je aj duelom frajeriek hviezd
Súboj Slovensko - Slovinsko je aj duelom frajeriek hviezd: Opory sú na staršie!