Veľa ľudí už dokonca bez rušivých vplyvov ani nezaspí. Prečo nám príliš veľa zvukových a vizuálnych stimulov škodí? Hluk má veľmi významný vplyv na naše duševné zdravie. V rýchlom tempe dní však na to často zabúdame. Náš mozog totiž „počuje“ všetko, ale dokáže sa sústrediť iba na jednu vec.
„Nadmerná stimulácia môže spôsobiť stres, úzkosť a vyčerpanie. Môžeme sa cítiť preťažení a stratení, mať ťažkosti so sústredením sa, s rozhodovaním a riadením emócií. Ak sa všetky možné rušivé vplyvy nahromadia a máme ich za celý deň nadmieru, môže to viesť aj k problémom so spánkom, strate záujmu o veci, ktoré pre nás bývali príjemné, a k zvýšenej podráždenosti,“ vysvetľuje Stanislava Knut z Ligy pre duševné zdravie.
Ak sú naše zmysly preťažené rôznymi informáciami a rôznymi stimulmi, nemáme dostatočnú kapacitu na to, aby sa s nimi vyrovnali. Tento stav má negatívny vplyv na naše duševné zdravie. „Skúste sa naučiť metódy relaxácie, ako je meditácia, hlboké dýchanie, progresívna svalová relaxácia alebo joga. Tieto techniky môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť, ktoré sa s nadmernou hladinou hluku spájajú,“ radí Stanislava Knut.