„Asi 20 rokov žil bez problémov. Dokonca rúbal drevo a vedel spraviť všetko okolo domu. Bol ako zdravý človek, ktorý žil a občas si doprial na rodinných stretnutiach aj prípitok,“ usmial sa jeho syn s tým, že chodil aj na dovolenky. Alfrédovi sa začalo zdravie zhoršovať asi pred šiestimi rokmi. „Náročné to bolo posledné roky, keď chodil trikrát do týždňa na dialýzu,“ dodal.
Dôležité bolo načasovanie
Alfréd bol piatym pacientom Viliama Fischera, ktorý o svojom pacientovi prezradil viac. „Boli sme hlavne v telefonickom kontakte a okrem iného, ja som si ho pomýlil s brankárom Tomanovičom, ktorý chytal za ŠK Slovan Bratislava. Roky som si myslel, že je to on. Pred niekoľkými rokmi ma však vyviedol z omylu a povedal: ,Pán profesor, ja nie som ten brankár, čo si myslíte‘.“ Kardiológ v kontexte tohto prípadu podotkol, že niektorí pacienti berú životosprávu na ľahkú váhu, pričom práve tá je veľmi dôležitá.
„Ľudia po transplantácii musia brať pravidelne lieky kvôli imunite, lebo infekcia je veľká hrozba pre srdce. Priemerný vek dožitia je do 12 - 15 rokov. Nad 25 rokov je už pekné číslo, ale sú pacienti, ktorí prežili aj 30 rokov,“ podotkol profesor s tým, že s novým srdcom možno aj športovať. „Čítal som, že v USA sú pacienti, ktorí absolvovali maratónsky beh,“ dodal. „Ľavá komora má dobrú funkciu, čiže pri postupnom tréningu zistíte, koľko znesiete, lebo získate zdravé srdce,“ vysvetlil kardiochirurg. Podľa neho zohráva dôležitú úlohu najmä to, v akom čase nastane odber srdca a začiatok operácie.