Keď totiž myši začali jesť po dvadsiatich štyroch hodinách pôstu, ich črevné bunky začali byť nadmerne aktívne, čím sa zvýšila pravdepodobnosť ich degenerácie na nádory. Riziko bolo ešte väčšie, keď po pôste nasledovala konzumácia nezdravých potravín, napríklad hovädzieho steaku v prípade ľudí.
„Môže to byť spôsobené tým, že fáza opätovného kŕmenia spôsobila nadmernú aktivitu buniek v črevách, čo zvýšilo riziko rakovinových mutácií, keď boli vystavené určitým potravinám,“ povedal Dr. Omer Yilmaz z Massachusettského technologického inštitútu.
Výsledky naznačujú, že tí, ktorí skúšajú pôst, by sa mali vyhýbať potravinám, ako sú steaky z červeného mäsa a iné jedlá, pri ktorých sa preukázalo, že zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva. Patria k nim všetky údeniny, ultra spracované potraviny a sladké nápoje.
„Chcel by som zdôrazniť, že to všetko sa robilo na myšiach s použitím veľmi dobre definovaných rakovinových mutácií. U ľudí je to oveľa zložitejšie. Vedie nás to však k tejto myšlienke: ak máte smolu a prejedáte sa po pôste a ste vystavení mutagénu, napríklad spálenému steaku alebo niečomu podobnému, môžete zvýšiť šancu na vznik lézie, ktorá môže viesť k rakovine,“ povedal doktor Yilmaz.
Takže každý, kto sa postí, aby sa prejedol steakom, hranolkami a limonádou, by mal prestať. Ak však po pôste nasledujú zdravé potraviny - zelenina, ovocie, ryby, orechy, strukoviny, bylinky a ďalšie zložky takzvanej stredomorskej stravy -, riziko je minimálne.