Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického je nárast cien mierny a nejde o žiadny realitný boom, ako sme zažívali napríklad pred dvomi rokmi, keď ceny nehnuteľnosti stúpali medziročne o desiatky percent. „Tento pomalý rast cien bude pokračovať a nie je pravdepodobné, že by ceny rapídne vzrástli. Ceny nehnuteľností teda budú rásť, ale skôr postupne,“ hovorí Kubrický.
13 hrubých ročných platov
V súvislosti s vlastným bývaním to majú v rámci európskych krajín najťažšie Česi a Slováci. Kým Slováci potrebujú na kúpu nového bytu rozlohou 70 m² v priemere 12,7 hrubých ročných miezd, Česi si musia našetriť o 0,6-násobok viac, teda 13,3 hrubých ročných miezd.
Každoročný Property Index spoločnosti Deloitte tiež ukázal, že oproti minulému roku potrebujú Slováci na kúpu nového bytu viac ako dve hrubé ročné mzdy navyše. Naopak, relatívne najlacnejšie bývanie majú v Dánsku. Tamojším obyvateľom stačí na byt s rozlohou 70 metrov štvorcových len necelých päť ročných platov (4,7-násobok).
Rastie záujem o nájom
Nedostupnosť vlastného bývania praje nájomnému trhu. „Minulý rok sme na Slovensku mohli pozorovať pokles aktivity na hypotekárnom trhu a nárast v segmente nájomného bývania. Mnoho ľudí očividne dospelo k rozhodnutiu odložiť nákup vlastného bytu a uprednostniť prenájom. Toto správanie vychádza z predpokladu, že v budúcnosti príde k zníženiu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov,“ vysvetľuje Dagmar Yoder, lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku. Čo sa týka ceny nájmu, v rebríčku priemerného nájomného sa Bratislava umiestnila uprostred, medzi najdrahším Londýnom a najlacnejším Burgasom.