"Pri teplotách nesmieme zabudnúť ani na fakt, že výraznejšie rastú nočné teploty ako tie maximálne denné. Nárast nočných teplôt je v súčasnosti intenzívne študovaný a je mu takisto prisudzovaný určitý pokles produktivity plodín, ktorý je skrytý, ale postihuje plodiny celoplošne a je tak ekonomicky významný," doplnil Živčák.
Klimatická zmena má však na poľnohospodársku produkciu na Slovensku v súčasnosti aj pozitívny dosah v podobe predĺženia vegetačného obdobia, teda obdobia, počas ktorého sú teploty v rozsahu vhodnom na intenzívny rast plodín. Umožňuje to napríklad pestovanie teplotne náročnejších plodín či rozširovanie teplomilných plodín do podhorských oblastí. Podľa Živčáka to vytvára lokálny potenciál pre zvyšovanie úrod a výzvu pre pestovateľov, ktorí zmenené podmienky môžu využiť vo svoj prospech.
"Neznamená to však automatické celoplošné zvyšovanie úrod, keďže pozitívne účinky môžu byť úplne eliminované účinkom negatívnych faktorov, ako sú sucho, poveternostné extrémy alebo patogény. Je predpoklad, že celoplošne prevládnu skôr negatívne faktory spojené s klimatickou zmenou," vysvetlil Živčák.