Pri kúpaní deti strácajú strach pred vodou, či lepšie povedané vôbec si ho nevypestujú. Na čo by ste však nemali pred cestou k vode zabudnúť?
Už od desiatich týždňov môžete nechať svoje deti kúpať sa v detskom bazéne, samozrejme, s patričným vybavením a pod neustálym dohľadom. Pohyb vo vode posilňuje srdiečko a obehový systém, čím sa zväčšuje aj kapacita pľúc. Deti tak rozvíjajú pohybovú motoriku a učia sa ovládať svoje telo. Tlak vody zároveň jemne masíruje ich pokožku, jej odpor precvičuje svaly a uvoľňuje kĺby.
Máte doma potápača?
Pravdepodobne ste už v prvých dňoch prišli pri večernom kúpaní vo vaničke na to, či vaše dieťatko patrí k potápačom, alebo sa mu vo vode príliš nepáči. Rešpektujte jeho pocity a ak sa do vody neteší, opatrne a postupne ho privykajte na pohyb vo vode. Dávajte pozor, aby sa nezľaklo a malo vždy pocit istoty. Niektoré deti sa vo vode správajú nenútene už od samého začiatku, iné si musia na dobré pocity vo vode „spomenúť“.
Vybavenie malého plavca
Okrem dobrého opaľovacieho mlieka s ochranným faktorom nad 30 treba myslieť na ochranu hlavy - najlepšie poslúžia ľahký plátený klobúčik alebo šatka. Nohy pred drobnými poraneniami najlepšie ochráni špeciálna obuv na kúpanie. Istotu získate aj nafukovacími rukávkami. Sú lepšie ako koleso, lebo podporujú prirodzený pohyb vo vode. Ak ešte potrebujete plienky, zaobstarajte si špeciálne do vody, tzv. swimmer (1 balenie od 200 Sk).
KÚPANIE BEZ RIZIKA
Ako vybaviť bábätko na kúpalisko?
BRATISLAVA - Vonku kraľujú tropické horúčavy a vy ste doma
s bábätkom na materskej dovolenke... Ak je dieťatko
zdravé, nič vám nebráni užívať si leto plnými
dúškami a vyraziť s ním na kúpalisko.