Aktualizovaná ruská jadrová doktrína z roku 2020 stanovuje, kedy by ruský prezident zvažoval použitie jadrovej zbrane: vo všeobecnosti ako odpoveď na útok, pri ktorom by nepriateľ použil jadrové zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia, prípadne konvenčné zbrane, "ktoré by ohrozili existenciu samotného štátu".
Rusko uviedlo, že Ukrajina v Kurskej oblasti použila západné zbrane vrátane britských tankov a amerických raketových systémov. Kyjev potvrdil iba použitie amerických rakiet HIMARS na likvidáciu trojice mostov v Kurskej oblasti.
Washington vyhlásil, že nebol informovaný o plánoch Ukrajiny pred nečakaným vpádom do Kurskej oblasti. Spojené štáty tiež uviedli, že sa na tejto operácii nijako nepodieľali.
Šéf ruskej zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin v utorok vyhlásil, že Moskva neverí tvrdeniam Západu, že s útokom na Kurskú oblasť nemá nič spoločné. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov uviedol, že účasť Spojených štátov na tejto vojenskej operácii je "zjavným faktom".
Denník The New York Times uviedol, že USA a Británia poskytli Kyjevu v dňoch po ukrajinskom útoku satelitné snímky a ďalšie informácie o Kurskej oblasti. Cieľom bolo pomôcť Ukrajine lepšie sledovať ruské posily.