Choroba zabíja až 40 % nakazených osôb, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ako informuje denník The Sun, ochorenie sa prenáša na ľudí uhryznutím kliešťom alebo priamym kontaktom s krvou nakazeného zvieraťa.
Tento druh horúčky sa vyskytuje výhradne v teplejších pásmach, no vedci varujú, že onedlho sa môže objaviť aj v chladnejších končinách. Pakistanský chlapec sa momentálne lieči v izolácii. Tento rok bolo v Pakistane nahlásených 84 prípadov tohto ochorenia, pričom došlo k piatim úmrtiam.
Medzi najčastejšie príznaky patrí mierna horúčka, príznaky podobné chrípke, krvácanie či dokonca zlyhanie orgánov. Choroba sa prvýkrát objavila na Kryme v roku 1944 a dnes sú prípady evidované v Afrike, na Balkáne, Blízkom východe a v krajinách Ázie. Globálne otepľovanie však môže spôsobiť, že krymsko-konžská hemoragická horúčka sa rozšíri na ďalšie miesta.
V Španielsku sa od roku 2016 potvrdilo 15 prípadov. WHO uviedla, že táto choroba patrí medzi 37 ochorení, ktoré predstavujú najzávažnejšie ohrozenie pre verejné zdravie.