Vyhliadková plavba loďou po Váhu
Krásy Trenčína a jeho okolia uvidíte z paluby lode Xénia trochu z iného pohľadu. Plavba trvá približne 50 - 60 minút a začína sa v prístave pri mestskej krytej plavárni (na pontóne na ľavej strane Váhu). Odtiaľ loď smeruje proti prúdu k vodnej elektrárni, kde sa otočí a naberie smer k stavidlám pri Trenčianskych Biskupiciach. Následne pokračuje po starom koryte Váhu k obci Zamarovce a popri Ostrove sa vráti naspäť do prístavu.
Rímsky nápis na hradnej skale
Takmer pred 2 000 rokmi sa pohybovali na území Trenčína rímski vojaci. Dokazuje to nápis vytesaný do masívneho skalného brala. Nájdete ho priamo v luxusnom hoteli pod hradom. Stačí prejsť cez vstupnú halu a vyjsť na poschodie, kde si cez sklenú stenu môžete prečítať dávnu správu, ktorej autorom je veliteľ rímskej légie Maximianus.
Historický odkaz z roku 179 je jednou z mála rímskych písomných zmienok, ktoré potvrdzujú pobyt Rimanov v strednej Európe. Rímsky nápis na hradnej skale pod Trenčianskym hradom je venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi. „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. pomocnej légie,“ je jeho doslovný preklad.
Morový stĺp
Kruté vojny, prírodné katastrofy, časy neúrody či hladovania vyústili v mnohých slovenských mestách do vzniku rozsiahlych epidémií. V lete roku 1710 neuniklo následkom hromadnej nákazy ani mesto Trenčín. Smutné obdobie, počas ktorého zomrelo viac ako 1 000 ľudí, pripomína morový stĺp Najsvätejšej Trojice v strede mesta. Morový stĺp dal postaviť v roku 1712 gróf Mikuláš Ilešházi.