Súhlasia s ním aj pracovníci tatranských lanoviek. Peter (40) z infraštruktúry TMR ich stretáva denne. „Najväčší tatranský bizár je trojnožka. Už štvrtý rok ju vídame, chýba jej síce jedna noha, no prežíva. Práve kvôli tomu, že žije medzi nami, ale ona je zo všetkých tých zvierat najplachejšia,“ dodal.
Problematická ruja
Problémom je, že prikrmovaním sa vysoká zver ešte viac zdržiava v obytných zónach. „Tatranský národný park nie je kontaktná zoo, a preto sa zver v spolupráci s TANAP-om snažíme dostať z intravilánu do prirodzeného prostredia,“ komentoval situáciu primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák. Aj riaditeľ TANAP-u Peter Olexa potvrdil, že je to problém a intenzívne sa ním zaoberajú.
„Máme všetky povolenia na odchyt tejto synatropnej zveri. Najakútnejšie sú tri jelenice, z toho dve majú mladé. Chceme ich uspať a premiestniť do aklimatizačnej zvernice v Tatranskej Javorine. Taktiež máme predjednaných odberateľov na tieto pre nás problémové jedince. Sú to zverofarmy alebo na zazverenie revíru, kde sa o ne postarajú. O pár dní sa začne ruja, čo môže pri týchto zvieratách, ktoré na prvý pohľad pôsobia krotko a milo, spôsobiť väčšiu agresivitu a nepokoj. Treba mať na pamäti, že je to divá zver a keď pocíti ohrozenie, vie byť agresívna. Taký kopanec od ‚milej‘ lane môže psovi alebo aj dieťaťu spôsobiť vážne zranenia,“ uzavrel.
Čo im najviac chutí
- odpadky
- tráva v parku
- odhodené jedlo z chodníka
- rôzne pochúťky od turistov