Ako pre TASR uviedol odbor komunikácie MŽP, v súčasnosti pripravujú legislatívne zmeny, ktoré obmedzia vstup a zabezpečia lepšie monitorovanie územia Stariny. Taktiež sa s odborníkmi hľadajú riešenia, ako vybudovať ďalšie vodárenské zdroje na východe Slovenska.
Podľa organizácie Aevis je ochrana povodia Stariny a celkovo Národného parku (NP) Poloniny dlhodobo nedostatočná a nesystémová. "Ochranu pitnej vody musíme riešiť komplexne, nielen na úrovni samotnej nádrže, hrádze či súvisiacej úpravne vody. Vzhľadom na jej význam a nedostatok financií je dôležité, aby vydržala v dobrom stave a poskytovala kvalitnú pitnú vodu čo najdlhšie. Starina je súčasťou NP Poloniny a dobre nastavená a dôsledne dodržiavaná ochrana prírody zabezpečí zároveň aj ochranu vodného diela," povedal riaditeľ Aevisu Rastislav Mičaník.
Dodal, že efektívna ochrana tohto strategického zdroja pitnej vody pre východné Slovensko sa dá dosiahnuť iba ochranou celého horného povodia rieky Cirocha, ktorá Starinu napája. "Hospodárska činnosť v lesoch nad Starinou súvisiaca so sprístupnením, ťažbou a dopravou dreva je zdrojom sedimentov, ktoré sú odplavované do vodárenskej nádrže a môžu zapríčiniť zníženie kvality tohto cenného vodárenského zdroja," konštatuje krajinný ekológ Tomáš Lepeška.
NP Poloniny podľa ochranárov potrebuje dobrú zonáciu, ktorá nebola dokončená. Podľa Mičaníka je nevyhnutné, aby MŽP prostredníctvom NP zabezpečilo komplexnú ochranu Stariny a súkromným vlastníkom v celom jej povodí ponúklo férové kompenzácie za obmedzenie v hospodárení.