Podľa archeológov bol príslušníkom najstaršieho indoeurópskeho obyvateľstva jamovej kultúry z obdobia rokov 3300 až 2600 pred naším letopočtom. Ako TASR informovala Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá Slovenskej akadémie vied (SAV), výskum v Hatalove priniesol prvý nespochybniteľný dôkaz o pobyte tohto ľudu aj na našom území.
Archeologický výskum násypu pri Hatalove sa začal v roku 2024. Výkopovým prácam predchádzal nedeštruktívny geofyzikálny prieskum. "Mohyla mala pôvodne priemer 22 metrov, ohraničená bola žľabom širokým do štyroch metrov a v jej strede sa zobrazovala hrobová jama. Okrem objavených kostrových pozostatkov sme v okolí hrobu a čiastočne aj v jeho výplni našli zuhoľnatenú drevenú konštrukciu, ktorej účelom bolo prekrytie hrobovej jamy," približuje detaily náleziska Eva Horváthová z Archeologického ústavu SAV.
Pri datovaní nálezu sa odborníci zhodli, že išlo o reprezentanta spoločenskej elity tzv. jamovej kultúry. Potvrdzuje to nielen rozsah mohylového násypu, ale aj konštrukcia hrobovej jamy s drevenými prvkami, spôsob uloženia mŕtveho v polohe na chrbte s nohami pokrčenými v kolenách smerujúcimi nahor a výskyt červeného farbiva pri tele pochovaného.