Pradávnymi predkami sliviek sú trnky, z ktorých sa toto zdravé a chutné ovocie neskôr vyvinulo. Existujú štúdie, ktoré skúmajú vplyv sliviek a ďalšieho ovocia na neurodegeneratívne ochorenia súvisiace s vekom, napríklad na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, a ich výsledky sú sľubné.
Ovocie obsahuje rôzne chemikálie, ako sú antioxidanty a polyfenoly, ktoré znižujú a vyrovnávajú účinok hormónov zodpovedných za ochorenie mozgu. Veľmi populárne pre naše zdravie sú napríklad sušené slivky. Obsahujú veľa pektínu, teda vlákniny pôsobiacej blahodarne na trávenie.
Chutné jedlo, ktoré ocení každý maškrtník: Slivkové gule podľa nášho receptu sú lepšie ako od babičky
Ak však máte sklony k hnačkám, nepreháňajte to s nimi, pretože v slivkách je aj veľa kyseliny ovocnej, ktorá má preháňavé účinky. Podľa niektorých odborných štúdií nepovedali slivky v alternatívnej medicíne zďaleka svoje posledné slovo, pretože sa zdá, že ich možno využiť aj v liečbe kardiovaskulárnych a onkologických ochorení.
Ideálne sú koncom leta
Pestovatelia upozorňujú, že slivky dosahujú svoj vrchol koncom leta. Ich belavý film je dobrým znamením, signalizuje, že ovocie je čerstvé, odtrhnuté zo stromu. Keď sú slivky trpké, môžu nám podráždiť žalúdok. Vtedy za to môže látka tanín.
Prítomnosť tanínu je tiež dôkazom, že slivky nie sú dozreté a nemajú teda ani toľko živín, koľko od tohto zázračného ovocia očakávame. Odborníci radia, že ak takéto ovocie zmrazíte, tanín sa celkom stratí, ovocie bude sladšie a aj výživnejšie. Zloženiu tohto ovocia totiž mráz prospieva tak, že je ešte zdravšie.