Prostredie ISS, kde sa dlhodobé vesmírne pobyty konajú, je výrazne odlišné od prostredia na zemskom povrchu. Zrejme najväčším rozdielom je beztiažový stav, pri ktorom sa členovia posádky môžu vznášať. Stanica sa zároveň nachádza mimo oblasti atmosféry, ktorá chráni život na Zemi pred škodlivým vesmírnym žiarením, ako je žiarenie UV-C zo Slnka s germicídnymi účinkami. Stanica je síce proti žiareniu tienená, ľudia na jej palube sú však i tak vystavení vyšším dávkam vesmírneho žiarenia.
Beztiažový stav vplýva na ľudské telo rôznymi spôsobmi. Jedným z najznámejších je oslabovanie kostí a svalov. Ľudia vracajúci sa na Zem po dlhom pobyte vo vesmíre majú často problémy so samostatným pohybom a potrebujú pomoc okolia. Dôvodom je strata kostnej hmoty v beztiažovom stave rýchlosťou jedno až dve percentá hmotnosti za mesiac.
Pre porovnanie, starší ľudia strácajú 0,5 percenta až jedno percento kostnej hmoty ročne. Rednutie kostí zvyšuje riziko zlomenín, návrat astronautov do normálu si vyžaduje čas a môže trvať až štyri roky, uvádza štúdia zverejnená v roku 2021 v odbornom časopise International Journal of Molecular Sciences. Astronauti proti rednutiu kostí bojujú dvomi hodinami až 2,5 hodiny cvičenia denne, uvádzajú stanica BBC a Japonská vesmírna agentúra (JAXA).