Ako upozornil estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna, "skutočnosť, že mongolská vláda sa rozhodla (Putinovi) rozvinúť červený koberec namiesto zatknutia, silno podkopáva Medzinárodný trestný súd (ICC) a medzinárodný právny systém". Poukázal aj na to, že "Mongolsko malo historickú šancu prispieť ku koncu vojny na Ukrajine", ale premárnilo ju.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis označil rozhodnutie mongolskej vlády ignorovať zatykač ICC proti Putin za neprijateľné. "Toto je príklad ďalšej trhliny v systéme založenom na medzinárodnom práve," dodal šéf litovskej diplomacie s tým, že Litva tlmočila svoju nevôľu aj predstaviteľom mongolskej vlády.
Minister Landsbergis dodal, že severské a pobaltské krajiny v tejto veci koordinujú spoločné vyhlásenie v rámci EÚ. "Tlak verejnosti a medzinárodného spoločenstva je jediným prostriedkom vedúcim k náprave," ozrejmil Landsbergis na margo situácie.
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal vlani v marci medzinárodný zatykač na Putina i na ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa ICC existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že obaja sú zodpovední za nezákonné deportácie obyvateľstva vrátane detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, čo sa považuje za vojnový zločin. Zatykač znamená, že Putin by mal byť zatknutý v ktorejkoľvek krajine, ktorá uznáva rozsudky ICC.