Prísny režim
Pristavil sa aj pri tom, v akom režime vojaci fungujú. „Úlohy sú jasne rozdelené. Hliadka, bdenie a spánok. Tento systém je pomerne stereotypný, ale mimoriadne dôležitý. Okrem toho je napríklad potrebné navariť jedlo. V zákopoch fungujú v režime 6 - 2, teda šesť dní trávia prácou a dva oddychom ďalej od línie, kde ich môže navštíviť aj rodina,“ prezradil Petr a pomenoval aj to, čo velitelia netolerujú.
„Velitelia sú striktní najmä v otázkach alkoholu. Jeho predaj je na území Doneckej a Luhanskej oblasti zakázaný. Na druhej strane je možné ho dostať na čiernom trhu, no je to výsostne otázka voľného času. Nikto z vojakov si však nedovolí si vypiť počas služby, nedajbože neodborne narábať so zbraňou. Ak by mu na to prišli, trest by bol obrovský, a ak by mu alkohol v krvi našli po tom, čo bol ťažko zranený alebo, nedajbože, zomrel, prišiel by o všetky benefity,“ povedal s tým, že nebezpečnejším než pobyt bola cesta na bod nula.
„Cestovali sme troma rôznymi autami - naším, potom vojenským pick-upom a na záver sme išli buginou - prestavaným starým žigulíkom. Presun musel prebehnúť rýchlo, pretože čím sme boli bližšie k línii, tým rástla pravdepodobnosť, že by na nás mohol naviesť dron paľbu,“ uzavrel.
Kde presne bol?
Z bezpečnostných dôvodov presný názov obce neuvádzame, no nachádza sa severne od mesta Toreck v Doneckej oblasti v okrese Bachmut a leží len niečo menej ako 7 kilometrov od mesta Horlivka. Práve toto ukrajinské mesto bolo od roku 2014 de facto súčasťou medzinárodného spoločenstva neuznanej Doneckej ľudovej republiky, ktorú Putin v roku 2022 vyhlásil za súčasť Ruska. O oblasť sa prakticky od začiatku vojny tvrdo bojuje, pričom okupanti v poslednom čase sústredili svoje sily na získanie susedného mesta Toreck a severnejšie sa nachádzajúceho sa mesta Časiv Jar.