TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. V prvom príhovore počas svojej 12-dňovej cesty po juhovýchodnej Ázii František uviedol, že sa katolícka cirkev posnaží posilniť medzináboženský dialóg v nádeji, že to pomôže potlačiť extrémizmus.
"Týmto spôsobom je možné eliminovať predsudky a môžeme posilniť atmosféru vzájomného rešpektu a dôvery," uviedol pápež v príhovore pred asi 300 politickými a náboženskými lídrami v prezidentskom paláci v Jakarte. "Je to nevyhnutné pre riešenie spoločných výziev vrátane boja s extrémizmom a neznášanlivosťou, ktoré sa snažia prekrúcaním náboženstva presadiť svoje názory pomocou klamstva a násilia," dodal.
V juhovýchodnej Ázii tvoria kresťania len menšinu náboženskej komunity, pričom Indonézia je najľudnatejšou moslimskou krajinou na svete. Žije v nej asi 280 miliónov ľudí, z ktorých približne 87 percent vyznáva islam. Slobodu vierovyznania v krajine garantuje ústava.
V Indonézii pritom prišlo v posledných rokoch k viacerým útokom extrémistov vrátane samovražedných útokov v rokoch 2021 a 2022 miestnou teroristickou skupinou inšpirovanou Islamským štátom.