Vyplýva to zo záverečnej správy o vyšetrovaní požiaru, zverejnenej v stredu, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. Pri požiari 23-podlažnej budovy v júni 2017 zahynulo 72 ľudí. Ide o najsmrteľnejší požiar obytnej budovy v Británii od druhej svetovej vojny.
"Pravdou jednoducho je, že všetkým úmrtiam, ku ktorým prišlo, sa dalo predísť," uviedol predseda vyšetrovacieho tímu Martin Moore-Bick.
V dlho očakávanej správe sa uvádza, že za tragédiu sú z veľkej časti zodpovedné firmy zapojené do údržby a prestavby tejto výškovej budovy. Môžu za ňu však aj zlyhania miestnych a štátnych úradov, ako aj firmy, ktoré nepravdivo označili horľavé obkladové materiály za bezpečné. Správa tiež kritizuje vtedajšiu vládu a miestne úrady v londýnskej mestskej časti Kensington a Chelsea. Vinu však nesie aj stavebný priemysel, regulačné skupiny, jednotlivci či zle pripravený hasičský zbor.
"Všetci nenesú rovnakú mieru zodpovednosti za túto katastrofu. Ako však ukazuje naša správa, všetci k nej nejakým spôsobom prispeli, zväčša prostredníctvom nekompetentnosti, ale v niektorých prípadoch aj klamstvom a chamtivosťou," uviedol Moore-Bick.