V rámci projektu LIFE Living Rivers ho vykonal skúsený tím z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (JU) v Českých Budějoviciach pod vedením Bořka Drozda. Po týždňovej aktivite začiatkom augusta na našej najväčšej rieke Dunaj, konkrétne v jej pôvodnej vnútrozemskej delte, nie sú zistenia odborníkov veľmi potešujúce. Starý Dunaj má extrémne málo vody, pretože väčšina sa pri Bratislave odkláňa do prívodného kanála vodného diela Gabčíkovo.
„Videli sme tu ohromné množstvo sedimentov a bahna, ktoré by tu vôbec nemali byť. Už dnes sa starý Dunaj stáva pre mnohé pôvodné dunajské druhy neobývateľný. Ak sa situácia nezmení a nepridá sa viac vody, tento typický dunajský habitat úplne zanikne,“ upozorňuje s obavami rybí ekológ Bořek Drozd.
Podľa jeho slov má tento stav negatívny vplyv aj na život pod hladinou. Niektoré pôvodné skupiny, ako sú napríklad jesetery, ikonická, viac ako 200 miliónov rokov stará skupina rýb, zo starého Dunaja z dôvodu zlých životných podmienok v podstate úplne vymizli.