Drličkova nástupkyňa Zuzana Ťapáková k vzniknutej situácii poznamenala: „SND vzalo na vedomie oznámenie o začatí štrajkovej pohotovosti, ktorú vníma ako občiansku iniciatívu jednotlivých pracovníkov. Predstavenia SND budú pokračovať podľa riadneho hracieho plánu a nepríde k ich rušeniu.“
Zapojili sa stovky ľudí
Do štrajku sa zapojilo približne 1 300 ľudí z viac než 25 miest a obcí a 135 kultúrnych organizácií. Pripojilo sa nielen približne 250 osôb z SND, ale aj okolo 100 zamestnancov zo Slovenskej národnej galérie a takmer 70 ľudí priamo zo Šimkovičovej rezortu kultúry. Pridali sa aj vzdelávacie inštitúcie na čele s VŠMU, ktorej rektor Martin Šmatlák tiež vystúpil na tlačovke.
Silný hlas na ochranu kultúry a umelcov zaznel aj z úst herečky Jany Kovalčíkovej: „Chceme sa aj naďalej prezentovať umením, bez ideológie a bez cenzúry. Dnešná doba si však vyžaduje, aby sme k nášmu umeniu pridali aj občiansky postoj. Kultúra má byť slobodná, má byť pestrá, má byť inkluzívna, dostupná a žiadna iná. Kultúru by mali spravovať ľudia vzdelaní s rešpektom a dôverou kultúrnej obce doma i v zahraničí s citom pre odborný a profesijný dialóg a bez ohľadu na to, akú majú politickú príslušnosť. Ocitli sme sa v situácii, keď sme si asi všetci rovní v čase, keď by sme mali prestať ukazovať, kto sú my, kto sú oni, vy, aby sme začali komunikovať navzájom a chceli si rozumieť. Ako zamestnanectvo Slovenského národného divadla sme vstúpili do štrajkovej pohotovosti spolu s ďalšími inštitúciami a jednotlivcami v rámci platformy Otvorená kultúra, lebo nám na kultúrnom prostredí záleží a očakávame zmenu prístupu v kultúre. Neurobíme vám radosť z prázdnych divadiel.“
Požiadavky štrajkového výboru si prečítajte na ďalšej strane.