Ministerka rozložila kultúrny sektor za 10 mesiacov
Zora Jaurová, podpredsedníčka strany PS a Výboru NR SR pre kultúru a médiá
Ako vnímate vzniknutú situáciu?
Ministerke Martine Šimkovičovej sa pod kuratelou jej generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu podarilo za desať mesiacov kompletne rozložiť kultúrny sektor aj ministerstvo samotné. Prakticky nikto z tých, ktorí v kultúre pracujú, ju nepodporuje. Kultúrna obec dlhodobo vyjadruje nespokojnosť a teraz to vyústilo do celoslovenskej štrajkovej pohotovosti. Je absurdné, že premiér nechal situáciu zájsť až takto ďaleko namiesto toho, aby ju už dávno riešil.
V akom prípade by hrozil aj ostrý štrajk?
Ak vládna koalícia nedokáže preobsadiť post ministerky kultúry, skôr či neskôr hrozí nielen celoslovenský štrajk, ale aj ďalšie nátlakové akcie. Situácia v kultúre je už naozaj neudržateľná, a táto tragická ničiteľská misia dua Šimkovičová-Machala sa musí skončiť.
Hovoriť o šikane a zastrašovaní nie je na mieste
Ministerstvo kultúry SR, Petra Bačinská, hovorkyňa ministerstva
Štrajkovú pohotovosť jednej časti kultúrnej obce berieme na vedomie, ide o ústavné právo, ktoré rešpektujeme. Vedenie rezortu kultúry však vzišlo z demokratických volieb, a preto by bolo vhodné, ak by aj štrajkujúca časť kultúrnej obce, rešpektovala túto skutočnosť. Súčasné vedenie postupuje a pracuje v zmysle programového vyhlásenia vlády, ktoré bolo kreované na základe platného mandátu v demokratických parlamentných voľbách. Nerozumieme, z akého dôvodu hovoria pracovníci, ktorí vstúpili do štrajkovej pohotovosti, o šikane, zastrašovaní a nekompetentnosti súčasného vedenia ministerstva kultúry, keďže práve táto časť kultúrnej obce neustále vytvára verejný tlak a kladie si podmienky, aby bolo v kultúre všetko explicitne podľa ich predstáv. A to bez akejkoľvek zodpovednosti za verejné financie, ktorá je výhradne na vedení ministerstva kultúry.