Výskajúce devy utekajúce pred tlupou rozvášnených mládencov, ktorí v dlaniach zvierajú varešky kúpené v stánkoch od lokálnych výrobcov? Od prvej polovice 20. storočia realita jedného z najstarších jarmokov na Slovensku.
V súčasnosti sa však krásavice prechádzajúce sa medzi stánkami nemusia obzerať cez rameno každých pár sekúnd v strachu, že im niekto odzadu vypáli štipľavú ranu. Doba sa posunula a spoločnosť vníma takéto správanie inou optikou. Alebo žeby nie?
Obmedzia predaj?
Drevená vareška sa dá kúpiť už za 1 euro, no za vyrezávaný kúsok s ornamentmi vysolíte pokojne 20 aj viac. Historik Vladimír Sklenka prezradil, že ide o cenné dedičstvo a priam národný poklad, ktorý tvorí dôležitú súčasť európskych kultúrnych dejín a ktorý je potrebné chrániť a rozvíjať.
Podľa neho sa s ňou spája tradícia plieskania vareškami po zadočkoch dievčat a mladých žien. V knihe Radvanský jarmok - história a tradícia uvádza, že tento drevený symbol muži často používali na naznačenie postavenia žien v domácnosti.
V každom prípade tento postoj moderná spoločnosť veľmi netoleruje a podľa etnologičky Kataríny Nádaskej (56) by takéto prejavy mohli vyústiť aj v nečakaný záver. „Začiatkom 20. storočia sa varešky považovali za dar z lásky. To znamená, že slobodní mládenci kúpili alebo urobili varešky, ktoré pre dievča vycifrovali a vyrezali jej tam krstné meno a nejaké ornamenty. Takto jej dávali najavo, že sa im daná slečna páčila. Žeby však na tomto jarmoku chlapci enormne búchali dievčatá po zadnej časti tela, neevidujem, ide asi o nejaké nóvum. V každom prípade je búchanie po zadku skôr novodobá tvorivosť. Ak sa deje vo väčšej miere, nie je to ani vtipné, lebo to vie byť dosť bolestivé. Ak by sa ženy sťažovali, tak je celkom možné, že sa predaj týchto varešiek môže obmedziť,“ uviedla etnologička.
Oficiálne bez sťažností
V každom prípade vareškové útoky na Radvanskom jarmoku pokračujú aj v súčasnosti, aj keď nie v takej miere ako v minulosti. Ženy vedia uzemniť vareškárov svojimi zbraňami a poriadkovú službu na nich ešte nikto nevolal.
„Neevidujeme žiadne sťažnosti a podnety, ktoré by sa týkali tradície plieskania dievčat a mladých žien po zadku drevenými vareškami počas Radvanského jarmoku,“ informovala hovorkyňa mestskej polície v Banskej Bystrici Diana Lunterová. Z archívnych záznamov je však jasné, že drevené kuchynské náradie bolo dlhodobo populárne medzi jarmočnými účastníkmi. A kto si ho nekúpil, akoby tam ani nebol.
Čo hovoríte na vareškovú tradíciu?
Varešky predávam kvôli tradícii
Ladislav Kamaloš, Podhoroď (okr. Sobrance)
Na Radvanský jarmok chodím veľmi rád, je tu výborná atmosféra. Ponúkam vlastnoručne robený tovar od varešiek až po veľké drevené podnosy a dosky na krájanie z orechového dreva. Samozrejme, máme veľký výber varešiek hlavne kvôli tradícii na jarmoku, keď chlapci plieskajú dievčatá po zadku. Máme varešky od jedného eura, to sú tie najmenšie, až po 20 eur, to je táto z orechového dreva.
Nepáčilo sa nám to, ale boli sme šťastné
Alžbeta (27) s manželom Borisom (29) a so synom Samkom (1,5), Banská Bystrica
Chodila som do detského folklórneho súboru, takže túto tradíciu dobre poznám, kde nás chlapci tými vareškami na jarmoku bili. Hoci sa nám to vtedy veľmi nepáčilo, zároveň sme boli šťastné, keď sme sa predbiehali, ktoré dievča dostalo viackrát po zadku.
Nevadí mi to, je to zábava
Rebeka (23), Banská Bystrica
Keď som bola menšia, tak si pamätám, že chlapci plieskali varechami dievčatá po zadku, ale teraz to až tak často nevidno. Sama som to zažila a veru, vôbec mi to nevadilo. Bola to skôr zábava.
Je to nedôstojné
Paulína Fialková (31), Brezno, biatlonistka
Tradíciu plieskania vareškami žien po zadku poznám. Som tu prvýkrát, pretože inokedy som vždy bola na nejakom sústredení. V každom prípade tradícia spojená s plieskaním po zadku sa mi nezdá veľmi dôstojná pre ženy, že by ich niekto bil varechou, ale zasa ak to je len symbolicky a v rámci tradície, tak je to, myslím, v poriadku
Najstaršie jarmoky na Slovensku
- Bardejovský, od r. 1352
- Trnavský, od 13. storočia
- Ilavský, od 14. storočia
- Michalovský, od r. 1399
- Trenčiansky, od r. 1421
- Brezniansky, od r. 1488
- Galantský, od r. 1635
- Radvanský, od 17. stor.