V tomto období sa výrazne spomaľuje metabolizmus, zhoršuje sa pružnosť pokožky a zvyšuje sa náchylnosť na choroby v dôsledku oslabenia imunitného systému. „Ľudia predpokladajú, že každý človek starne postupne. Ukazuje sa, že väčšina zmien nie je lineárna. Deje sa to skokovo,“ hovorí hlavný autor výskumu, profesor Michael Snyder zo Stanfordskej univerzity.
Žena tvrdí, že dokáže zvrátiť starnutie. VIDEO:
Tvrdí, že ľudia by mali začať intenzívnejšie cvičiť a zdravšie sa stravovať vo veku od štyridsaťštyri do šesťdesiat rokov.
„Tieto štúdie sa veľmi dobre zhodujú so skúsenosťami, ktoré sme sami mali alebo sme počuli od iných ľudí, ktorí vnímali náhly pokles fyziologickej zdatnosti. Identifikácia a štúdium týchto faktorov by mali byť prioritou budúceho výskumu,“ povedal Dr. Xiaotao Shen, jeden z autorov výskumu.
U ľudí po štyridsiatke vedci zo Stanfordskej univerzity pozorovali významné zmeny v počte molekúl súvisiacich s metabolizmom alkoholu, kofeínu a lipidov, ako aj posuny v markeroch súvisiacich s kardiovaskulárnymi ochoreniami a starnutím kože a svalov. Podobná, ale menej výrazná vlna starnutia bola pozorovaná vo veku šesťdesiat rokov.