V štatistikách sa okrem onkologických ochorení objavili aj ochorenia dýchacej sústavy. Odborníci varujú, že prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové pre zlepšenie situácie. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky dominovali v 2. štvrťroku 2023 medzi najčastejšími príčinami úmrtí choroby obehovej sústavy (45,8 %) a nádory (26,0 %). Tieto dve kategórie sú dlhodobo na vrchole rebríčka príčin úmrtí na Slovensku.
„Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia na Slovensku u žien patrí rakovina prsníka - viac ako 3 000 nových prípadov ročne,“ uviedla doktorka Mária Rečková, medicínsky garant Národného onkologického inštitútu (NOI). V prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka je zaznamenaných 4-tisíc prípadov ročne vrátane mužov i žien.
Karcinómu tela maternice je zaznamenaných približne 1 100 nových prípadov ročne a rakoviny krčka maternice okolo 600 nových prípadov ročne. U mužov dominuje rakovina hrubého čreva a konečníka (známa aj ako kolorektálny karcinóm), rakovina pľúc (približne 2 200 nových prípadov ročne) a rakovina prostaty (okolo 2 800 prípadov). Slovensko patrí k 5 krajinám s najvyšším výskytom kolorektálneho karcinómu na svete.