„Je dokázané, že choroba diagnostikovaná vo včasnom štádiu má šancu na priaznivý výsledok liečby,“ dodáva Rečková. Aby sa ochorenie mohlo včas diagnostikovať a liečiť, je dôležité venovať pozornosť varovným signálom, ktoré môžu naznačovať začínajúce onkologické ochorenie.
Existuje množstvo ovplyvniteľných a odstrániteľných rizikových faktorov, ako sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravé stravovanie a obezita, ktoré môžu zamedziť vznik rakoviny. Okrem týchto faktorov môžu zohrávať úlohu aj vrodené genetické zmeny. V štatistikách sa okrem onkologických ochorení objavili aj ochorenia dýchacej sústavy (8,1 %) a tráviacej sústavy (5,8 %).
Včasná diagnostika je kľúčová
Doktorka Mária Rečková, medicínsky garant NOI
Prakticky pri všetkých, resp. pri väčšine onkologických ochorení je významné, ak sa ochorenie dokáže podchytiť vo včasnom štádiu. Včasná diagnostika znamená, že sa pacient dostane v pomerne krátkom čase od prvých príznakov k diagnostickému záveru a je tak možná liečba. To, že stanovenie diagnózy trvá dlhšie, môže byť spôsobené viacerými faktormi, či už na strane samotného pacienta, ktorý príznaky podceňuje, alebo má obavy vyhľadať odbornú pomoc, alebo na strane systému, ak pacient čaká na vyšetrenia dlhšie.
Prevencia rakoviny
- Nepodceňujte preventívne prehliadky
- Sledujte svoje telo a signály, ktoré vám dáva
- Pravidelne vykonávajte samovyšetrenie prsníkov, buďte vnímaví k zmenám aj v iných častiach tela
- Chráňte sa pred infekciami: očkovanie proti vírusom HPV (humánny papilomavírus) a hepatitíde typu B môže chrániť pred niektorými typmi rakoviny
- Chráňte sa pred škodlivými látkami: vyhnite sa dlhodobému vystaveniu vplyvu karcinogénnych látok a toxických chemikálií v práci aj doma
- Zdravá životospráva
- Optimálna telesná hmotnosť
- Pravidelný pohyb
- Vyhýbajte sa cigaretám a alkoholu
- Obmedzte červené mäso, príliš sladké, údené a grilované jedlá