Ako uvádza portál Mirror, existujú štúdie, ktoré naznačujú spojitosť medzi vysokým množstvom stresu a nepravidelným srdcovým rytmom, ktorý môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Vedci z Laval University v Quebecu v Kanade zistili, že tí, ktorí trpeli obrovským pracovným stresom bez radosti zo života, boli viac ohrození rozvojom fibrilácie predsiení, známej aj ako AF alebo AFib.
Ide o stav, keď sa váš srdcový rytmus stáva nepravidelným a ohrozuje to vaše zdravie. Nová štúdia taktiež zistila, že tí, ktorí zažívajú vysoký stres v práci, majú až o 83 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku AFib. To môže viesť až k mŕtvici a srdcovému zlyhaniu.
Podľa NHS sú najbežnejšie fyzické príznaky stresu bolesti hlavy, závraty, bolesti na hrudi, rýchly srdcový rytmus, svalové napätie a dokonca aj sexuálne problémy. Nie sú to však len fyzické príznaky, ktoré si môžete na sebe všimnúť. Štúdia vykonaná na Cambridge University zistila, že stres môže až dvojnásobne zvýšiť pravdepodobnosť depresie. Okrem toho môže ovplyvniť aj plodnosť, pretože môže znížiť ovuláciu u žien a ovplyvniť kvalitu spermií u mužov.
Nakoniec môže stres zvýšiť aj vašu náchylnosť k nádche, chrípke alebo prechladnutiu. Je to spôsobené kortizolom, ktorý sa produkuje, keď sa vaše telo snaží tejto jav prekonať. Keď sa uvoľňuje malé množstvo kortizolu, môže to pomôcť pri pocitoch preťaženia, ale ak je uvoľňovaný až príliš, môže potlačiť váš imunitný systém a oslabiť ho.