Pred rokom a pol sme sa rozprávali o tom, čo na Slovensku znamená byť chudobný, pričom hranica príjmu pre jednu osobu v domácnosti bola stanovená na 424 eur. Vzhľadom na masívnu infláciu v minulom roku, koľko by to bolo dnes?
Ak by ste niekomu, kto žije pod hranicou chudoby, povedali, že je chudobný, určite by to neznelo príjemne. Avšak táto hranica je dôležitá na to, aby sme mohli sledovať rôzne formy pomoci na Slovensku. Štatistiky sú však trochu zradné - z hľadiska príjmovej chudoby, teda príjmov ako mzdy a dôchodky, sme na tom štatisticky lepšie než Nemecko, Rakúsko či Luxembursko. A to je presne tá druhá strana mince - štatistika často neodráža celú realitu.
V akých štatistikách sme na tom lepšie ako Nemecko?
Z pohľadu príjmovej chudoby, keby sme zobrali 1 000-eurový príjem, v Nemecku by do tejto kategórie spadalo viac ľudí. Každá krajina má svoju vlastnú hranicu chudoby, ktorá sa počíta na základe príjmov, a práve preto je Slovensko v rámci Európy piate najlepšie. Najlepšie sú na tom Česi, čo sa týka ohrozenia chudobou - aspoň podľa štatistík. To však nezodpovedá realite. Problémom týchto štatistík je, že môžu byť zavádzajúce, keď sa na ich základe nastavuje pomoc pre ohrozené skupiny. Podľa môjho názoru sú dnes najviac ohrozené chudobou jednoosobové domácnosti.
Do tejto skupiny spadajú aj dôchodcovia, hoci nie sú primárnou skupinou, ktorú ohrozuje chudoba?
Áno, samozrejme, existuje viacero skupín. Pred tromi rokmi v období pandémie v rokoch 2020 - 2021 sme čelili obrovskému nárastu počtu ľudí, ktorí sa dostali do chudoby kvôli nedostatočnej pomoci. V roku 2022 sme zistili, že počet seniorov v chudobe vzrástol až o 200-tisíc, čím sa celkový počet zasiahnutých osôb zvýšil z 300-tisíc na pol milióna približne z milióna stotisíc dôchodcov. Tento problém sa však netýkal len seniorov, ale aj rodín s deťmi a ďalších zraniteľných skupín. Problém spočíva v tom, že nedokážeme presne sledovať situáciu v domácnostiach, čo znamená, že nevieme presne určiť počet chudobných ľudí v jednej domácnosti. Môžeme to len posúdiť podľa európskej metodiky, ktorá spočíva v prieskume a v následnom prerozdelení finančných prostriedkov. Toto je slabé miesto nášho sociálneho systému.