Budapešť bude počas tohto predsedníctva pre všetky pristupujúce krajiny uplatňovať konzistentnú politiku rozširovania založenej na zásluhách. Prípad Ukrajiny označil za špeciálny v tom zmysle, že EÚ okrem prístupového procesu poskytuje Ukrajine širokú a komplexnú podporu v boji proti ruskej agresii.
Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell na schôdzke v maďarskom parlamente zdôraznil, že v nasledujúcich rokoch budú európske parlamenty zohrávať dôležitú úlohu pri rozvoji spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky. Borrell pripomenul, že obranné výdavky členských krajín sú v súhrne vyššie ako vojenské výdavky Číny či Ruska. Dodal, že je potrebná oveľa väčšia súdržnosť a spolupráca medzi členskými štátmi EÚ a aj s vonkajšími partnermi.
Podľa neho bola EÚ vo februári 2022 schopná okamžite a jednotne reagovať na ruskú vojnovú agresiu. Stala sa tak najväčším podporovateľom Ukrajiny v politickom a ekonomickom zmysle, pričom prijímala aj Ukrajincov utekajúcich pred vojnou, poznamenal. Podľa Borrella sú potrebné ešte rýchlejšie dodávky zbraní pre Ukrajinu.