Čo má podľa odborníkov obsahovať zdravá desiata? A ktoré potraviny radšej deťom do školy nezabaliť? Rodičia by nemali odmeňovať deti za plnenie školských úloh a za výsledky sladkosťami. Mali by sa tiež vyvarovať dávať dieťaťu sladkosti medzi hlavnými chodmi. Vhodnejšie je občas im pripraviť sladkú desiatu alebo raňajky.
„U detí je zdravé stravovanie jednou z najdôležitejších zložiek ich životného štýlu. Strava dieťaťa má byť pestrá, so zastúpením všetkých základných živín, minerálov a vitamínov. Dôležitý je dostatok mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny,“ upozorňuje Hana Janechová, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR. Už v domácom prostredí pred nástupom do školy je vhodné zvykať deti na chute nových jedál, aby nezostali len pri svojich niekoľkých obľúbených pokrmoch.
Dôležitá je pravidelnosť
Alfa a omega pre deti je pravidelnosť, najmä čo sa týka raňajok. Deti, ktoré raňajkujú málo, teda jeden- až dvakrát do týždňa, majú častejšie nadváhu ako deti, ktoré raňajkujú pravidelne. Dôvody, prečo vynechávajú jedno z dôležitých jedál, sú, že rodičom tvrdia, že necítia hlad, alebo raňajkujú až v škole.
„Desiata je tiež dôležitá súčasť stravovacieho režimu dieťaťa. Má tvoriť asi 15 % z denného príjmu energie. V prípade, že vaše dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne alergiou na mliečnu bielkovinu, je potrebné poradiť sa s lekárom o potravinách, ktoré sú preň vhodné. Z ovocia a zo zeleniny treba striedať druhy, ktoré má dieťa rado,“ pokračuje Hana Janechová z ÚVZ SR.
Odborníčka v tejto súvislosti dopĺňa aj to, že súčasťou osvojenia si správnych stravovacích návykov je aj dodržiavanie približne rovnakých časových intervalov na jedlo. Zdravé stravovacie návyky sa formujú predovšetkým v rodine. Škola sa na ich formovaní a udržiavaní môže spoločne podieľať cestou ponúkaných jedál a rôznych výchovných programov a projektov.