Dôvodom, prečo by naša krajina mala prísť o miliardy na rozvoj, má byť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a kontroverzné zákony. Hoci Európska komisia tieto tvrdenia oficiálne poprela, napätie stúpa a budúcnosť európskych peňazí pre Slovensko visí na vlásku. Čo by sme spolu s eurofondmi stratili?
Podľa informácií agentúry Bloomberg Európska komisia vážne zvažuje zastaviť financovanie pre Slovensko. Konkrétne by štát prišiel o podiel z kohéznych fondov v hodnote 12,8 miliardy eur. Ďalším návrhom je zablokovanie financovania z plánu obnovy, v rámci ktorého má Slovensko dostať 4 miliardy eur. V hre sú aj peniaze, ktoré by Európska komisia chcela späť za pomoc, ktorú nám poskytla v čase pandémie sumou 2,7 miliardy eur.
Komisia však tieto informácie ešte v pondelok oficiálne poprela: „Najvyšší výkonný orgán Únie nateraz neprijal žiadne rozhodnutie o aktivácii mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov pre Slovensko a žiadne takéto rozhodnutie ani nečaká na politické schválenie.“
Podľa vyjadrenia agentúry Bloomberg Európska únia pracuje na návrhu, ktorého výsledkom by mohlo byť zastavenie vyplácania eurofondov pre Slovensko. Dôvodom sú obavy o stav demokracie v krajine po nedávnych legislatívnych zmenách, akou je napríklad kontroverzná novela Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Tento úrad mal dôležitú úlohu v boji s korupciou vrátane prípadov spojených s eurofondmi.