Oznámenie prichádza v čase, keď sa Washington vo veľkej miere spolieha na Káhiru pri sprostredkovaní stále neúspešných rokovaní o prímerí v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas.
Minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu oznámil Kongresu, že upustí od podmienky, ktorá viaže časť tejto vojenskej pomoci na zlepšenie situácie v otázke ľudských práv v Egypte. Odvolal sa pritom na "národno-bezpečnostné záujmy USA".
"Toto rozhodnutie je dôležité pre dosiahnutie mieru v regióne," uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. Poukázalo na to, že Egypt svojimi aktivitami prispieva k finalizácii dohody o prímerí v Gaze, poskytuje humanitárnu pomoc Palestínčanom a usiluje sa o ukončenie konfliktu v Pásme Gazy.
Reuters pripomína, že Káhira je blízkym spojencom Washingtonu napriek tomu, že vládu prezidenta Abdala Fattáha Sísího obviňujú z porušovania ľudských práv. USA dlhodobo kritizujú najmä väznenie opozičných politikov a aktivistov. Sísí obvinenia z porušovania ľudských práv odmieta.
Blinken už skôr uviedol, že Egypt vyvinul dostatočné úsilie v súvislosti s oslobodením politických väzňov. Jeho ministerstvo sa pritom odvolalo najmä na návrhy reforiem trestného zákona. Egyptské ľudskoprávne skupiny však spochybňujú efektivitu navrhovanej legislatívy .