Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia aj povodne. Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí pre okresy Skalica, Senica, Myjava, Malacky, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica a Bytča. Rovnako v okresoch Žilina - sever, Žilina - Rajčanka, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Tiež v okresoch Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Prvý stupeň výstrahy meteorológovia vydali na Orave a v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany a Bratislava.
Ak sa nachádzate v záplavovej oblasti, či blízko potoka, rieky, facebookova stránka Severe Weather Slovakia o.z. zhrnula najdôležitejšie body, čo treba stihnúť predtým, než intenzívne dažde dorazia. Takisto upozornila, aby ľudia nezabúdali, že prednosť pred čímkoľvek iným má ochrana vlastného zdravia.
"-Keďže hrozí zaplavenie ciest je dobré si pripraviť nákup základných potravín a balenej vody do zásoby na pár dní a zabezpečiť si aj dostatočné množstvo liekov.
-Čo sa týka bezpečnosti majetku je vhodné ak elektrické spotrebiče dáte na vyvýšené miesto (napríklad aj chladničku, či práčku položiť na prepravky), prípadne na vyššie poschodie, to sa týka aj spotrebičov a elektrických zariadení, ktoré máte napríklad na dvore.
-Ak je možnosť a máte vedomosť, že by Vaša lokalita mala byť zatopená, je dobré si pripraviť vrecia s pieskom, ktoré zabránia vniknutiu vody do obývaných častí.
-Je vhodné si aj skontrolovať preventívne strechu a zistiť, či nie je poškodená, alebo poposúvaná strešná kritina, kadiaľ by sa voda vedela dostať do domu.
-Ideálne je zabezpečiť miestnosti pod úrovňou zeme ako sú napríklad pivnice, kde môže prísť k zaplaveniu, resp. zatečeniu vody (aj v prípade výdatných zrážok). Ak je vo vašich silách priebežne si vyčistite aj kanalizačné výpuste, či iné miesta, kadiaľ voda môže bezpečne odtiecť mimo Vášho domova.
-Dôležité dokumenty si uložte do nepremokavých vriec, aby neprišlo k ich poškodeniu. Zároveň si urobte fotky pred a následne aj po povodni kvôli dokumentácii možných škôd.
-Ak máte starších susedov, treba sa ich spýtať či niečo nepotrebujú a komunikovať s nimi aktuálnu situáciu
-Ak je možnosť, tak zabezpečiť aj domáce zvieratá."