Spôsob vzniku aportovania u domestikovaných zvierat nie je jasný. Je však pravdepodobné, že toto správanie podporila selekcia pri šľachtení domácich zvierat z ich divo žijúcich príbuzných. Vedci v rámci štúdie analyzovali údaje z online prieskumov, vykonaných v rokoch 2015 až 2023 na majiteľoch mačiek domácich (Felis catus) a psov domácich (Canis familiaris). Súčasťou prieskumov boli aj otázky o aportovaní domácich miláčikov.
Až 41 percent z 8000 zúčastnených majiteľov mačiek uviedlo, že ich miláčikovia niekedy, často alebo vždy prinášajú hodené hračky alebo predmety, čo je výrazne vyšší percentuálny podiel, ako sa v minulosti predpokladalo. Podľa štúdie viac aportovali mačky hravejšie, aktívnejšie a chované vo interiéri.
Najčastejšie podľa štúdie aportovali barmské, siamské a tonkinské mačky, hoci sa tento spôsob hry objavil u všetkých plemien. Uvedené plemená sú potomkami mačiek, ktoré boli v počiatočných fázach domestikácie odvezené na Ďaleký východ, preto sa geneticky odlišujú od ostatných plemien.
Mačka so znalosťami elektrikára? Takéhoto domáceho miláčika by prijal azda každý.
Štúdia analyzovala tiež odpovede 74.000 majiteľov psov. Až 78 percent z nich uviedlo, že ich miláčikovia niekedy, často alebo vždy prinášajú hodené paličky, loptičky alebo iné predmety. Lepšie aportujúce psy boli tiež ľahšie trénovateľné, uvádza štúdia. Aportuje väčšina psích plemien, najviac však plemená lovecké, napr. labradory, zlaté retrívery a anglické kokeršpaniele. Vyššiu mieru aportovania štúdia zaznamenala aj u pastierskych psov, napríklad borderských kólií.
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>