Minister vysvetlil, že situáciu ovplyvní stav a vývoj situácie v Českej republike. "Nevieme, koľko vody bude tiecť k nám, v každom prípade, ak by hrozilo nekontrolované pretrhnutie hrádzí a preliatie vody, išli by sme do riadeného otvorenia koryta rieky Morava," upozornil. V priebehu soboty (14. 9.) očakáva vyhlásenie najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.
Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Jozef Moravčík uviedol, že miesto cieleného vypustenia ešte nie je určené. "Naši pracovníci dostali úlohu vytypovať takéto miesto, v sobotu (14. 9.) budeme vedieť viac aj vzhľadom na vývoj v Českej republike," uviedol Moravčík.
Na zvýšenie koruny hrádze a koryta Moravy budú môcť vodohospodári využiť 650 ton piesku, rovnako mobilné protipovodňové zábrany, ktoré sa budujú najmä v severnej časti slovenského povodia, kde sa očakáva najhoršia situácia. "V prípade Moravy môžeme podľa očakávaní hovoriť o 100-ročnej vode," dodal. Dunaj by podľa jeho slov mal dosiahnuť maximálne druhý stupeň povodňovej aktivity.