Po piatkovom zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Vysvetlil, že situáciu ovplyvní stav a vývoj situácie v Českej republike. „Nevieme, koľko vody bude tiecť k nám, v každom prípade, ak by hrozilo nekontrolované pretrhnutie hrádzí a preliatie vody, išli by sme do riadeného otvorenia koryta rieky Morava,“ upozornil.
Hladina by mala kulminovať niekde na úrovni 639 centimetrov s tým, že Morava sa vylieva približne od 610 centimetrov. Ak by na českej strane vypúšťali priehrady, najohrozenejšia by bola obec Moravský Svätý Ján, ktorú by mohla zasiahnuť vlna vody. Mobilné hrádze sa inštalovali aj v Devíne a v okolí Malaciek.
Stovky vojakov
Generálny riaditeľ SHMÚ Vasil Penev potvrdil, že oproti štvrtkovým projekciám sa výhľad na najbližšie dni zhoršil, dážď by mal trvať do pondelka. Situáciu bude komplikovať aj nárazový vietor, miestami dosiahne až 80 km/h. Najhoršia situácia bude v povodí Moravy.
Zástupcovia Hasičského a záchranného zboru i Ozbrojených síl SR potvrdili prípravu na eskaláciu situácie, v pohotovosti k nasadeniu do jednej hodiny je 320 vojakov, do troch hodín vyše 800. V pozore sú aj muži zákona v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Členovia Ústrednej povodňovej komisie ubezpečili, že prebieha intenzívna komunikácia s dotknutými samosprávami.
Čo robiť pri náhlej evakuácii →