V prípade plánovaných operácií sa podľa nej anestéziológ s pacientom stretne ešte pred realizáciou zákroku a odpovedá na jeho otázky a aj obavy. Akýkoľvek medicínsky zákrok je podľa nej spojený s istou mierou rizika, špeciálny strach z anestézie však nie je namieste. Dodala, že existujú pacienti, ktorí sú počas svojho života uvedení do anestézie raz alebo dvakrát, ale iní absolvujú aj niekoľko desiatok anestézií.
Podľa Kleinovej vedia lekári aj počas zákroku presne merať celkovú hĺbku anestézie, pacient sa počas operácie nepreberie. "Je to regulovaná forma bezvedomia, keď sa snažíme vyblokovať všetky bolestivé podnety, ktoré sú spôsobené počas operačného výkonu," vysvetlila odborníčka. Okrem anestetík dostávajú pacienti počas operačného výkonu aj lieky tlmiace bolesť. "Ide o to, aby pacient mohol zvládnuť chirurgický výkon bez toho, aby mal z neho traumu," dodala.
V prípade plánovaných operácií podľa nej anestéziológ vopred vyhodnotí rizikovosť anestézie pri konkrétnom operačnom výkone. "Naštudujeme celú jeho dokumentáciu, vyšetrenia, ktoré pacient absolvoval predtým, aby mohol ísť na operačný výkon," priblížila Kleinová.
"Ráno pred operačným výkonom ho anestetická sestra nachystá. Keď nemá zavedenú žilovú kanylu, pichne mu ju, následne sa presunie na operačný stôl, potom ho kompletne zmonitorujeme, EKG, tlak krvi, saturáciu, potom dávame 'náladovku', aby si viac-menej nemusel pamätať operačnú sálu. Keď sú nachystaní všetci členovia operačného tímu, začnem úvod do anestézie," priblížila.