Pri akútnych prípadoch sa podľa nej treba rozhodnúť hneď, nie je čas na to, aby sa pacient niekoľko dní na operáciu pripravoval. Ak to stav dovoľuje, a zákrok prebehne bez komplikácií, pacientov po skončení preberajú priamo na operačnom stole. Lekárka vysvetľuje, že väčšina z nich si to nepamätá. "Niektorí môžu mať po anestetiku pekné sny," prezradila.
Krátko po prebratí podľa nej pacientom ešte nefungujú všetky ochranné reflexy. To je aj dôvod, prečo sa nemôžu hneď po prebudení napiť. "Keby sme mu hneď dali napiť, môže vdýchnuť tekutinu do dýchacích ciest," vysvetlila. Ak je pacient pri vedomí, zvyčajne môže začať pomaly prijímať tekutiny približne po troch hodinách.
Do umelého spánku sa nenavodzujú pacienti vo Vyšných Hágoch len v prípade operácií, ale aj pri vážnych zdravotných problémoch, napríklad pri silných infekciách dýchacích ciest, keď pacient nevie sám dýchať a začína sa dusiť. Vtedy ho môžu napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá síce sama osebe infekciu nelieči, ale môže podporiť liečbu. "Keď má napríklad septický stav a potrebujeme získať čas na to, aby zabrali antibiotiká, alebo pomôcť organizmu, aby sme mohli pacienta zachrániť," uzavrela.