Reklama

Záplavy sa môžu skončiť aj tragicky: Čo robiť, aby ste sa zachránili? Pravidlo, ktoré vás vždy ochráni

Záplavy sa môžu skončiť aj tragicky: Čo robiť, aby ste sa zachránili? Pravidlo, ktoré vás vždy ochráni

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Reklama

Ľudia nemajú počas záplav vstupovať do tečúcej vody. Tá už má pri 15 centimetroch hĺbky silu zhodiť ich z nôh. Rovnako netreba zostávať ani na mostoch, keďže ich môže tečúca voda strhnúť.

Apeloval na to Slovenský Červený kríž (SČK). "Neskúšajte predbehnúť záplavovú vlnu. Voda môže mať rýchlosť desať až 20 kilometrov za hodinu. Ak ste sa nestihli evakuovať, dostaňte sa na vyvýšené miesto vo vašom okolí a počkajte na pomoc," odkázal na sociálnej sieti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Polícia pomáhala pri plnení vriec na protipovodňové bariéry
    Zdroj: NČ/ nat (Facebook / Polícia SR - Trnaský kraj)

    Pri záplavách je podľa SČK dôležité zostať s ostatnými v spojení a monitorovať situáciu. "Informujte sa o aktuálnej predpovedi počasia a sledujte pokyny lokálnych úradov a bezpečnostných zložiek," ozrejmil. V prípade potreby treba mať podľa neho vo vodotesnom obale zbalené preukaz totožnosti, pitnú vodu, lekárničku, dezinfekciu, baterku aj píšťalku.

    Na ľudí tiež apeloval, aby sa nedotýkali spadnutého elektrického vedenia či elektrických spotrebičov, ak by mohli byť v kontakte s vodou. Vyhnúť sa podľa neho treba tiež konzumácii aj kontaktu so záplavovou vodou. "Môže byť kontaminovaná," dodal.

    Výdatné zrážky majú na Slovensku pokračovať aj cez víkend, a to najmä na Zahorí a Myjave. Pre väčšinu okresov platia výstrahy pred dažďom aj povodňami.

    Autor: TASR

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace