Mnohí z vás sú v daných situáciách bezradní. Čo robiť, ak vám veľká voda alebo krúpy spôsobili škody na dome, byte alebo aute? Ako postupovať pri uplatňovaní náhrady spomínaných škôd?
V nejednom prípade sa stáva, že ľudia ešte stále svoju strechu nad hlavou poistenú nemajú. Rýchlo spozornejú až pri náhlej nepriaznivej predpovedi počasia. „Ak podpíšete zmluvu k poisteniu nehnuteľnosti dnes, účinnosť nadobúda najskôr zajtra. Riziko povodeň a záplava však nie je možné poistiť v prípadoch, ak už je v danej oblasti vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku . Čo vyplýva z aktuálnych varovaní SHMÚ. Rovnako to je v prípade, že za posledných 10 rokov vznikla na poistenom dome alebo byte škoda v dôsledku záplavy či povodne,“ upozorňuje hovorkyňa Poisťovne Union Kristína Baluchová.
Ďalšou dilemou je dokedy treba poistnú udalosť nahlásiť tak, aby sme neprešvihli nejakú lehotu. „Optimálne je zhotoviť fotografie z poškodenia, prípadne fotografie zo samotného odstraňovania následkov a nahlásiť udalosť hneď, ako to situácia umožní. Dĺžka riešenia poistnej udalosti je závislá od spôsobu odstraňovania škôd - či to klient urobí svojpomocne, alebo si na to zavolá firmu. Samozrejme aj od toho, ako rýchlo pošle doklady o odstránení škôd,“ vysvetľuje Kristína Baluchová.